Pokud venku naleznete volně pobíhajícího psa, který nevypadá zraněný, zkuste s ním zůstat přibližně 5 – 10 minut. Je možné, že se pejsek zaběhl a majitel jej v okolí hledá (setrváním na místě se psem předejdete například tomu, aby běhal po silnici apod.). Pokud je pes plachý, stále pobíhá a Vy víte, že se od Vás nenechá chytit, kontaktujte obecní / městský úřad, nejbližší útulek nebo městskou policii (někdo z nich se jej snad pokusí odchytit).
- Pokud pes nevypadá nebezpečně, je přátelský, klidný a nechá se pohladit, zkuste jej odchytit nalákáním na pamlsky, jídlo nebo třeba šustící sáček a přemlouváním tichým klidným hlasem. Poté jej zkuste přivázat například šálou, šátkem, páskem, oddělávacím popruhem z tašky nebo jiným vhodným způsobem (záleží, co máte u sebe). Pokud zrovna venčíte a Váš pejsek vodítko nepotřebuje, zkuste nalezence přivázat Vaším vodítkem (nezapomeňte ale stále hlídat Vašeho pejska). Pejska přivažte za obojek nebo opatrně kolem krku (neškrtit), jestliže obojek nemá.
- Pokud má pejsek obojek, zkontrolujte, zda je na obojku připevněná informace o pejskovi a kontakt na majitele. Pokud ano, zavolejte na uvedené telefonní číslo. Pokud informace neobsahuje telefonní číslo, ale pouze adresu, můžete pejska zkusit odvést na uvedenou adresu (telefonní číslo může být napsané i na spodní straně obojku).
- Pokud pejsek nemá obojek s informací a majitel se neobjevuje, odveďte psa do nejbližší veterinární ordinace nebo na služebnu Městské policie. V případě, že jsou vybaveni čtečkou a pes je čipovaný, zjistí číslo mikročipu, které se nahlásí Národnímu registru majitelů zvířat a ten bude kontaktovat majitele nebo Vám na něj předá telefonní číslo. Policie by pak měla pejska převzít a předat do útulku než si pro něj majitel dojede. Vybaveni čtečkou by měli být i odchytové služby nebo útulky.
- Pokud je pes čistokrevný (má tetování v uchu, ve slabině nebo na vnitřní straně stehna) a Vy jste toto tetování schopni přečíst a správně určíte plemeno, kontaktujte Český kynologický svaz nebo Českomoravskou kynologickou jednotu, kde podle plemenné knihy zjistí chovatele. Chovatel by měl mít kontakt na majitele. Pokud můžete, odveďte pejska domů, dejte mu napít a najíst a vyčkejte, než si majitel pro pejska dojede. Pokud se o pejska nemůžete postarat, kontaktujte obecní / městský úřad, městskou policii nebo nejbližší útulek (některé útulky berou zvířata pouze po dohodě s obecním / městským úřadem nebo policií). Pokud není tetování čitelné nebo si nejste jisti správným určením rasy, odveďte pejska do nejbližší veterinární ordinace, kde Vám se správným určením pomohou.
- Pokud pejsek nemá čip ani tetování a Vy jste ochotní nechat ho u sebe po dobu hledání majitele (nechcete nalezence předávat policii ani do útulku), měli byste o úmyslu informovat obecní / městský úřad, protože dle platné legislativy je nálezce povinen předat nalezené zvíře na obecním / městském úřadě nebo v obecním / městském útulku, je-li útulek zřízen. Pejska odveďte domů, dejte mu napít, najíst a informujte městskou policii a nejbližší útulky. Zavolejte do nejbližších veterinárních ordinací a klinik, všechny tyto instituce může majitel ve snaze najít pejska kontaktovat. Dále můžete požádat obecní / městský úřad a rozhlasové stanice o vyhlášení informace o nalezeném pejskovi, informaci s fotografií můžete rozeslat na psí webové stránky, které mají rubriku pro hledání ztracených psů, na místě nálezu a v jeho okolí můžete rozvěsit letáčky a širší okolí lidí lze informovat například zprávou umístěnou na sociálních sítích.
Jestliže ale na procházce naleznete zraněného pejska, je potřeba zachovat klid a přistupovat k němu velmi opatrně. Pokud má pejsek bolesti, může být agresivní a hrozí Vám pokousání. V případě, že je pejsek v ohrožení života, je nutné poskytnout mu první pomoc (pokud pejsek není v ohrožení života, neposkytujte mu první pomoc, můžete mu neodborným zásahem naopak ublížit). Pokud je to možné, snažte se zachovat pejskovy životní funkce (uvolněte dýchací cesty, zastavte krvácení, udržujte jej v teple nebo mu naopak vytvořte stín, …) a zavolejte městskou policii. Policie by se již měla o pejska postarat, převést ho do nejbližší veterinární ordinace a podstoupit potřebné kroky k nalezení jeho majitele. Pokud máte dojem, že nelze čekat na příjezd policie a rozhodnete se pejska přepravit do nejbližší veterinární ordinace sami, zavolejte městskou policii, popište ji situaci a sdělte informace o veterinární ordinaci, do které pejska odvážíte. Policie by se měla po příjezdu pokusit kontaktovat majitele (pokud je pejsek tetovaný nebo čipovaný a existuje záznam o jeho majiteli) a v případě, že se jej nepodaří kontaktovat, měla by rozhodnout o vyšetřeních, které pejsek podstoupí (policie tak rozhoduje o dalším osudu pejska, včetně možnosti nařídit eutanasii). Pokud by ale pejsek po cestě do veterinární ordinace zemřel, může po Vás jeho majitel požadovat náhradu škody v důsledku neodborné manipulace s pejskem. Totéž platí také v případě, že rozhodnete o vyšetřeních pejska, se kterými by majitel nesouhlasil. Pokud Vám jde ale opravdu o záchranu zvířecího života, je nutné vzít veškerou zodpovědnost na sebe včetně případných výdajů souvisejících s ošetřením.